Śląskie muzea warte odwiedzenia

Turystyka województwa śląskiego jest naprawdę bardzo interesująca. Na gości z całej Polski i nie tylko czeka cała masa turystycznych atrakcji. Do najpopularniejszych należą: miejsca kultu religijnego, zamki, pałace, jak również naturalne piękno przyrody zawarte w lasach i parkach. Jednak niezwykle przyciągające są również liczne śląskie muzea. Sprawdź, które z nich szczególnie warto odwiedzić podczas wizyty na Śląsku!

 

  1. Muzeum Browaru Żywiec – to idealne miejsce dla dorosłych fanów złotego trunku. Można tam dowiedzieć się jak krok po kroku powstaje piwo. Miejsce to bowiem odwzorowuje proces powstawania piwa w prawdziwym browarze. Składa się ono z osiemnastu tematycznych sal, w których odkrywać można ciekawostki dotyczące tego napoju.

  2. Muzeum Śląskie – przez wielu uważane za największa atrakcję turystyczną Katowic. Znajduje się tam wiele ciekawych wystaw i ekspozycji, które przybliżają turystom wiedzę z zakresu kultury, tradycji i historii tego regionu Polski.

  3. Muzeum chleba – odwiedzając Śląsk warto zajrzeć do tego muzeum, znajduje się w Radzionkowie i jest miejscem przyjaznym dla całych rodzin. Można tam zobaczyć, jak według tradycyjnych receptur wypiekany jest polski chleb. Wśród eksponatów znajdują się różnego rodzaju maszyny, narzędzia i urządzenia wykorzystywane przy wypiekaniu złocistych bochenków chleba.

  4. Muzeum ognia – mieści się w Żorach i oferuje zdobycie wiedzy na temat ognia i energii. To muzeum świetnie spełnia swoje edukacyjne funkcje – głównie dzięki ekspozycjom multimedialnym i możliwość wykonywania ciekawych doświadczeń. Takie muzea na Śląsku pokazują, że nauka wcale nie musi być nudna.

  5. Muzeum „Na grapie” – muzea warte odwiedzenia na Śląsku godnie reprezentuje również to regionalne muzeum w Jaworzynce. Jest ono nie lada gratką dla wszystkim zainteresowanych agroturystyką, jak i poznaniem dawnego życia miejscowych górali. To autentyczny folklor na wyciągnięcie ręki.

  6. Kolejkowo – to chyba jedno z najbardziej zadziwiających muzeów na Śląsku. Znajduje się we Wrocławiu i jest największą makietą kolejową w naszym kraju. Makieta przedstawia Dolny Śląsk wraz z jego największymi atrakcjami i turystycznymi perełkami. A wykonane z wielką precyzją miniaturowe figurki po prostu zachwycają.

  7. Muzeum historii gitary – miejsce to powinien odwiedzić każdy, kto interesuje się muzyką, a szczególnie grą na gitarze. Można tam zobaczyć różne rodzaje gitar z całego świata. Mało tego istnieje również możliwość zagrania na nich.

 

Jak widać Śląskie muzea kuszą turystów wieloma atrakcjami i różnorodnością. Dzięki temu każda osoba odwiedzająca Śląsk może interesująco zagospodarować czas spędzony w tym regionie Polski. Wymienione powyżej muzea warto odwiedzenia na Śląsku sprawdzą się jako ciekawy punkt zarówno weekendowego wypadu, jak i dłuższego pobytu.