Czy moda może być sztuką?

Każdy posiada swój niepowtarzalny styl, który go charakteryzuje, a czasem nawet wyróżnia. Z jednej strony można ubierać to co subiektywnie nam się podoba, natomiast drugie rozwiązanie wiąże się z wybieraniem modnych ubrań, które w danej chwili są trendy. To jaką drogę się wybierze zależy już tylko i wyłącznie od nas samych. Jednak ślepe podążanie za obecnymi trendami również nie jest wskazane. Najważniejsze jest to, aby pamiętać, że strój powinien nas wyrażać. Mało tego musi to być również nasze ubranie, a nie przebranie.

 

Jaka relacja występuje między modą a sztuką?

Granice występujące pomiędzy modą i sztuką stopniowo ulegają zatarciu. Ma to miejsce szczególnie w ostatnich czasach. Bowiem dziedziny artystycznej działalności człowieka przenikają się i czerpią z siebie nawzajem. A sama kreatywność i nieszablonowość projektantów mody dorównuje, a czasem wręcz przewyższa nowatorstwo prezentowane przez artystów różnej maści. Relacja łącząca modę i sztukę nie jest jednoznaczna. Bowiem moda i sztuka to słowa o szerokim znaczeniu, interpretowane na różne sposoby. Tak naprawdę każdy z nas może rozumieć je na swój własny sposób. Dla jednego obraz, na którym są jedynie kolorowe kreski nie jest sztuką, a dla kogoś innego już tak.

 

Kiedy moda może być sztuką?

Podobnie ta kwestia prezentuje się w kontekście mody. Wie o tym każdy kto choć raz oglądał profesjonalny pokaz mody. Można wtedy zaobserwować jak różnorodne mogą być wytwory ludzkiej pomysłowości. Prezentowane tam ubrania, stroje, czy nakrycia głowy niejednokrotnie nawet nie nadają się do założenia na ulicę. Mimo, że nie zawierają dostatecznych walorów użytkowych to robi wrażenie ich estetyczna wartość, nowatorskość i oryginalność I może to właśnie ta część świata mody znajduje się najbliżej znaczenia słowa sztuka? Bowiem po drugiej stronie znajdują się wytwory modowego przemysłu, które produkowane są na skalę masową. Trafiają one do wielu sklepów w związku z czym praktycznie w każdym z nich znaleźć można podobne do siebie ubrania. Ludzie kupują je, łudząc się, że robią to wedle własnego gustu. A tak naprawdę niejako są zmuszeni do noszenia tego, co znajdą w sklepach. W efekcie na ulicach można spotkać osoby, które wyglądają praktycznie identycznie. Jak łatwo się domyślić, taka moda nie ma nic wspólnego ze sztuką. A przypomina wręcz kopiowanie pierwotnych wzorów, aby osiągnąć jak największą korzyść finansową.

 

Czy można jednoznacznie stwierdzić, że moda to sztuka? Trudno udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Bez wątpienia te dwie kategorie kulturowe mają ze sobą wiele wspólnego, jednocześnie istnieją też kwestie, które je rozróżniają. Jednak, jeśli popatrzy się na światowe pokazy mody i prezentowane tam wyjątkowe stroje można odczuć, że wyglądają one niemal jak dzieła sztuki. Wszystko za sprawą wyobraźni i kreatywnej pracy projektantów, krawców i innych osób, które mają wpływ na stworzenie coraz to nowszych kolekcji ubrań.